Strona główna

Tutaj się jeździ


To tutaj się jeździ na nartach, saniach, rowerach oraz całymi rodzinami na wakacje. To również stolica górskich spacerów, wypraw dla zawodowców oraz gipsu. Niezależnie od tego czy szukasz pionowych stoków stworzonych przez naturę dla fanatyków ostrej jazdy, chcesz pojeździć z dzieckiem na typowej oślej łączce, albo po prostu spalić się na brąz w środku zimy, wybór jest jeden - Zakopane. I tak od blisko 100 lat - nie bez powodu...

Jak przeżyć w górach?
Przed wyruszeniem w góry sprawdź pogodę na następny dzień. Strzeż się Halnego. Ten wiatr potrafi niszczyć wszystko na swojej drodze łącznie z samopoczuciem - wielu odczuwa zmęczenie i bóle głowy. Zawsze mów w gdzie idziesz i kiedy wrócisz - w razie wypadku szybciej otrzymasz pomoc
Szaliczek czy może kostium do opalania?
Zakopane to miasto położone blisko 1100 m. nad poziomem morza, więc szaliczek i czapeczka muszą znaleźć się w twoim plecaku. Temperatury w okolicach stycznia sięgają czasami -20 stopni a dodatkowo obniża ją silny wiatr. Nie daj się jednak zwieść - w okolicach marca można uprawiać zimowe szaleństwo również w… letnich spodenkach i podkoszulce!


Savoir vivre na stoku
  • Nie wybieraj tras, którym nie sprostasz - stwarzasz zagrożenie
  • Odpoczywaj z boku trasy nie na środku
  • Nie odpinaj nart na stoku
  • Jeśli widzisz wypadek zatrzymaj się i udziel doraźnej pomocy i wezwij profesjonalistów
Dla lubiących różnorodność
Zakopane jest przygotowane na każdą zachciankę. Jeśli nudzi Cię białe szaleństwo a na długie spacery przyprawiają cię o dreszcze możesz oddać się szaleństwu zakupów na Krupówkach czyli najpopularniejszej ulicy Zakopanego. Nieuchronnie zakochasz się w lokalnej kuchni i hucznych zabawach przy piwie, pieczonym baranie i skocznych rytmach góralskiej muzyki. Tutejszy klimat wybacza nieprzespane noce i pozwala cieszyć się porankami bez bólu głowy, dlatego już wczesnym rankiem możesz wybrać się na przykład na wycieczkę od urzekającego jeziora Morskie Oko, do Doliny Pięciu Stawów. Trasa zajmie około 4 godzin i 30 minut. Na wytrwałych czekają Rysy, czyli najwyższy szczyt Polski. Zdobycie tego 2.5 kilometrowego szczytu wbrew pozorom nie jest trudne technicznie, jednak wymaga od piechura sporej determinacji. Cały wysiłek jest jednak stokrotnie nagradzany widokami i satysfakcją z przejścia niełatwej trasy. Wycieczka na Rysy to przedsięwzięcie całodniowe i trzeba przygotować się do niego nieco staranniej niż zazwyczaj. Szczególnie uważnie warto prześledzić prognozy pogody.


Informacja TOPR: tel. (018) 20 634 44; 603 100 100
Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego: tel. (0-18) 20 637 99
Informacje o lawinach: tel. (0-18) 20 637 99
Informacje o pogodzie: tel. (0-18) 20 630 19
Narty, sanki, buty, łyżwy czyli o ślizgu i nie tylko
Okolice Zakopanego to wymarzone miejsce na uprawianie sportów zimowych. W zasięgu kilkunastominutowej wycieczki pieszej można znaleźć kilka niewielkich stoków. Jeśli szukasz czegoś więcej czeka na ciebie wyciąg na Butorowy Wierch (1640 m długości) i Gubałówka (1330 m. długości). Kasprowy Wierch to coś dla naprawdę wymagających. Doskonale przygotowane trasy, instruktorzy, gastronomia. Kasprowy Wierch to również najdłuższa trasa w Polsce blisko 6000 metrów. Do kolekcji świetnych tras zjazdowych dochodzi Koziniec i Nosal. Obok wymienionych znajdziesz jeszcze wiele innych stoków, często z różnych względów bardziej interesujących niż te wspomniane.


W Tatrach Wysokich można spróbować freeride, czyli zabawy polegającej na zjeździe dziewiczą trasą narciarską. To prawdziwe wyzwanie i dla bezpieczeństwa wymaga obecności odpowiednio wyszkolonego przewodnika. Można takich znaleźć w samym mieście Zakopane. Wycieczki odbywają się zazwyczaj w weekendy. Inną formą takiej zabawy są skitury, czyli mówiąc potocznie wycieczki na nartach. Niezależnie od tego czy narty ubierasz pierwszy raz w życiu czy jesteś doświadczonym narciarzem znajdziesz coś dla siebie. Trudność tras opisuje się w 7 kategoriach od S1 (Drogi i niektóre łatwiejsze szlaki turystyczne oraz stoki o łagodnym nachyleniu) do S7 (Zjazdy wymagające skakania przez uskoki skalne lub lodowe na bardzo stromych stokach.). Tatry Wysokie i Zachodnie oferują wymarzone warunki narciarskie i możliwe jest organizowane nawet kilkudniowych przejść! Zakopane i okolice to również prawdziwy raj dla wytrawnych rowerzystów. Duże wzniesienia, śliskie powierzchnie i ostre zjazdy przyprawiają o gęsią skórkę nawet zaprawionych w rowerowych szaleństwach.


Łam narty nie nogi
Najczęstszymi przyczynami wypadków są według ratowników TOPR:
  • Niewłaściwy sprzęt, przede wszystkim słabe wiązania.
  • Nadmierna brawura
  • Brak kondycji, nie wyruszaj wprost z pociągu na narciarski stok
Jeśli nie jest ci obca wspinaczka lub po prostu chcesz się tego nauczyć to warto zainteresować się organizowanymi zimowymi kursami taternickimi. Przez 14 lub 16 dni wytrawni taternicy będą uczyć cię jak postępować w surowych warunkach zimowych panujących w górach. Nauczysz się jak skutecznie używać czekana i raków, przeżyjesz biwak w jamie śnieżnej, będziesz poszukiwał zaginionych przysypanych przez symulowaną lawinę.


Kto cię ochroni w górach?
TOPR - Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to grupa profesjonalistów, która jest zawsze tam gdzie ludzie potrzebują pomocy. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsi mogą nie zdążyć na czas, więc w górach najlepszą ochroną dla Ciebie będziesz Ty sam.
Dzika przyroda i niedźwiedzie
W Tatrzańskim Parku Narodowym dzika przyroda święci triumfy. Pomimo dużej liczby turystów wciąż można obserwować ją w pierwotnej formie. Spotkanie na swojej drodze misia nie jest wcale taką rzadkością a w tych rejonach żyją również rysie i wilki. Z uwagi na wyjątkowe walory przyrodnicze oraz dużą rzeszę zainteresowanych turystów wprowadzono niewielkie opłaty za wejście na teren Parku. Naprawdę warto tam pojechać!


Sylwester!
W górach można spędzić sylwestra z iście magnacką fantazja. Najpierw szalony kulig, droga oświetlona pochodniami, trzeszczący pod saniami śnieg; słychać śpiew, śmiech a wszystko to przy dobrym trunku o mocy stosownej do panującego mrozu. Po tej niezwykłej sannie czeka na gości ognisko, pieczony baran, skoczna góralska muzyka. Na długo przed tym jak minie północ wszyscy goście proszeni są do przytulnego pensjonatu, gdzie czeka pięknie przystrojona sala balowa - to tutaj zastanie gości północ i to stąd wczesnym rankiem rozejdą się do swoich ciepłych pokojów. Takich nocy się nie zapomina i warto, chociaż raz, poczuć jak bawili się dawno bogata Polska szlachta.


Trudno znaleźć drugie takie miejsce, gdzie rankiem odbędziesz wycieczkę w góry, popołudniem zwiedzisz jedno z wielu muzeów, wieczorem usiądziesz w doskonałym teatrze, a noc spędzisz na rozrywkach. Zakopane nie bez powodu budzi rosnące zainteresowanie od blisko 100 lat. Przyjeżdża się tutaj dla zabawy, ratowania zdrowia, pięknych widoków, wysiłku fizycznego. .


Jeśli nie wiesz, co robić w tę zimę, bierz plecak pakuj cieple ubranie - Zakopane czeka!

Kontakt   Reklama   Materiały Graficzne   Mapa serwisu Copyright ©   PressRoom Partnerzy Reklamuj Obiekt
Home:Home:Home:Home:Home