Strona główna

Kraina tysiąca atrakcji


Mazury jako jedno z nielicznych miejsc w Europie zachowało swoja pierwotną dzikość, oferując jednocześnie bardzo dobrze przygotowaną bazę turystyczną. Setki jezior, nieprzebyte lasy i dobra baza turystyczna stwarzają możliwości korzystania z wielu różnorodnych atrakcji w niespotykanej gdzie indziej kombinacji.
Tylko tutaj możesz zacząć dzień od nauki nurkowania pod lodem i jazdy na bojerze po zamarzniętym jeziorze. Popołudnie możesz spędzić na nartach, a noc na korzystaniu z bogactwa atrakcji, jakie oferują miasta Mazur. Wczesnym rankiem musisz koniecznie obejrzeć wschód słońca nad wybranym jeziorem. Oczywiście możesz spędzić te wakacje zupełnie inaczej, bowiem Mazury to kraina 1000 jezior i tyluż atrakcji.


Klimat czyli czego się spodziewać
Klimat Mazur zbliżony jest do skandynawskiego. Krótkie lato, krótka jesień i długa zima. To tutaj znajduje się polski biegun zimna. Zimna to doskonały okres by obserwować zwierzęta, które o tej porze roku wyjątkowo łatwo wytropić, jeździć na nartach (!), bojerach, uprawiać nurkowanie pod lodem i podlodowe wędkarstwo. W lecie natomiast jak przystało na królestwo jezior, można korzystać z łódek, żaglówek, łodzi motorowych oraz wszystkich znanych atrakcji wodnych. Spacery, wycieczki i większe wyprawy można uprawiać cały rok - warunki są wprost wymarzone. Podobnie z zaprzęgami, rajdami terenowymi, quadami.

Tajemnicze wyspy i inne ciekawe miejsca
W rok po rozpoczęciu II wojny światowej mjr dr Fritz Todt otrzymał od Hitlera zadanie wybudowania niedaleko Kętrzyna, jednego z najbardziej tajemniczych obiektów II wojny światowej "Wilczego Szańca" Die Wolfschanze. Lotnisko, bocznica kolejowa, kilkupoziomowe podziemia. To tutaj został dokonany spektakularny zamach na życie Hitlera. Dzisiaj można tutaj zwiedzić mnóstwo interesujących pozostałości. Podobne obiekty znajdują się koło wsi Pozezdrze przy szosie Węgorzewo-Giżycko, jest to Polowa Kwatera Heinricha Himmlera oraz w miejscowości Mamerki - Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) "Mauerwald". Jeszcze trochę interesującej historii, tym razem średniowiecznej, można poznać w gminie Grunwald. To tutaj rozegrała się najważniejsza i jedna na największych bitew średniowiecza pomiędzy potężnym zakonem Krzyżackim a zjednoczonymi siłami Polskimi, Czeskimi i Litewsko-Ruskimi. Dzisiaj raz do roku odbywają się inscenizacje bitwy. Zwykle uczestniczy w nich około 3000 bractw z całej Europy! Impreza dobywa się w lipcu. Niedaleko, w Malborku znajduje się ogromny, doskonale zachowany zamek Krzyżacki, który przyciąga rzesze turystów ze względu na swój wygląd i historię. Na jeziorze Dobskim znajduje się wyspa owiana magią tajemniczego świętego gaju i grodziska Galindów. Na zarośniętej pięknymi lasami, górzystej wyspie znajdują się pozostałości XIII wiecznego grodziska oraz świątyń. Zakon Krzyżacki zdążył tam wybudować również mały zameczek. Wyspa jest strefą ciszy, ponieważ jest to rezerwat dzikiej przyrody. Uważa się, że na wyspie znajduje się źródło tajemnicze energii. Jeśli szukasz zapierających dech w piersiach widoków to koniecznie trzeba zajrzeć do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Nie tak trudno przeżyć tutaj spotkanie oko w oko z wilkiem czy łosiem, natomiast prawdziwy raj czeka zainteresowanych ptakami - jest ich tutaj blisko 200 gatunków.

Coś dla fanów mocnych przeżyć
Chciałbyś przeżyć nocne nurkowanie pod lodem, zwiedzić wrak holownika Arabella na blisko 33 metrach głębokości? Jeśli nie masz doświadczenia znajdziesz profesjonalnych instruktorów, którzy nauczą cię sztuki nurkowania, zdobędziesz odpowiednie uprawnienia i umiejętności zaledwie w kilka dni. To naprawdę zabawa tylko dla twardzieli ! i tych, którzy chcą się nimi stać.
Bezpieczeństwo na lodzie

  • Zawsze zostaw wiadomość gdzie jesteś, kiedy wrócisz
  • Zawsze idz w towarzystwie
  • Jeśli nie jesteś pewien grubości lodu weź linę i zwiąż się nią z kompanem
  • Podczas wędrówki uderzaj co kilka kroków kijem w lód.
Jeśli zamiast wilgoci i dreszczyku prawdziwego niebezpieczeństwa lubisz poczuć wolność i pęd wiatru na twarzy to polecamy bojery. Teraz ma miejsce prawdziwy renesans tego sportu. Tworzone są nowe konstrukcje jak iceflyer (bojer z żaglem od deski) lub Iceboard (lodowa deska windsurfingowa). O grubość lodu nie trzeba się martwić o miejsce do treningu również: zima jest silna, co gwarantuje bezpieczny lód a jezior tutaj naprawdę nie brakuje. Znajdziesz tutaj prawdziwych fachowców, na co dzień startujących w zawodach. Oni nauczą cię jak korzystać z bojerów naprawdę dobrze. Jeśli zdecydujesz się na bojery to idealnym miejscem będzie hotelik Caligula w Mikołajkach (caligula@caligula.pl). To tutaj można używać bojerów pod opieką doświadczonych instruktorów i jednocześnie pędzić nimi po największym jeziorze w Polsce. Dla tych, którzy lubią prędkość gospodarze przygotowali gigantycznych rozmiarów bojer (ślizg lodowy), który posiadając własny napęd pędzi po zamarzniętym jeziorze z prędkością nawet 80km/h. Oczywiście hotelik oferuje również pełną bazę noclegową i wyżywienie. Jeśli jesteś jednym z tych, których nie przeraża siedzenie na środku jeziora w 20 stopniowym mrozie i moczenie kija - to Mazury są miejscem dla Ciebie. Wprost wymarzone warunki do podlodowego wędkarstwa przyciągają tutaj największych fanów tego sportu. Z uwagi na popularność elitarność tej zabawy obowiązują pewne zasady, które podajemy w ramce obok.
Regulamin Polskiego Związku Wędkarskiego - § 7 - Łowienie ryb spod lodu. (wycinek).
  • Zabrania się stosować martwej i żywej ryby jako przynęty.
  • Łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm..
  • Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej.
Znudziły cię bojery i nocne nurkowanie? Mamy dla ciebie coś bardziej tradycyjnego. Na Pięknej Górze znajdują się trzy wyciągi krzesełkowe, sztucznie zaśnieżane stoki, tor saneczkowy, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, hotele i restauracje. W większości bardziej znanych miejscowości regionu z łatwością znajdziesz oferty jazdy konnej, jazdy quadami, zaprzęgi oraz kuligi z różnorodnymi dodatkowymi atrakcjami, panitballowe zawody, rajdy terenowe, wycieczki z przewodnikiem.

Mazury to miejsce wyjątkowo atrakcyjne zarówno w lecie jak i zimie. Warto spędzić tam kilka tygodni by poznać jego uroki i przywieźć ze sobą zapierające dech zdjęcia i niezapomniane przeżycia.Kontakt   Reklama   Materiały Graficzne   Mapa serwisu Copyright ©   PressRoom Partnerzy Reklamuj Obiekt
Home:Home:Home:Home:Home