Strona główna

...gdzie mężczyźni haftują a gbur jest panem


MUZEUM - KASZUBSKI PARK ETNOGRAFICZNY im. TEODORY I IZYDORA GULGOWSKICH we WDZYDZACH KISZEWSKICH

Muzeum rejestrowane
83-406 Wšglikowice
Tel./ fax 0-58 686-11-30 i 0-58 686-12-88
E-mail: muzeum@muzeum-wdzydze.gda.pl
Strona internetowa: www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Bogactwo kultury rdzennych mieszkańców Pomorza Gdańskiego - Kaszubów i Kociewiaków dokumentują liczne muzea, w tym szeroko znane, najstarsze polskie muzeum na wolnym powietrzu, powstałe w 1906 r. we Wdzydzach Kiszewskich. Na jego 22 ha powierzchni znajduje się ponad 40 obiektów tradycyjnej architektury: pełne zagrody chłopskie i szlacheckie, dworki i chałupy, wiejska szkoła z izbą lekcyjną, kościół, dwa wiatraki, trak, kuźnia i karczma. Budynki i zagrody wyposażone w dawne sprzęty i urządzenia gospodarcze zapraszają do wnętrz, a kapliczki, krzyże przydrożne i płoty urozmaicają spacer po licznych drogach i ścieżkach Muzeum. Jego walory podkreśla też malownicze położenie nad jeziorem Gołuń - częścią kompleksu jezior wdzydzkich. Niektóre zabytkowe urządzenia są czasowo uruchamiane (trak poruszany lokomobilą parową, koło garncarskie, piec chlebowy itp.). Oprócz zwiedzania interesujących wystaw stałych i czasowych oferujemy atrakcyjne imprezy folklorystyczne np. doroczny Jarmark Wdzydzki odbywający się zawsze w 3 niedzielę lipca, lekcje muzealne, gry i zabawy, prezentacje i naukę tradycyjnych zajęć.
www

Muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie
ul. Zamkowa 2, 77-100 Bytów, te/fax. 0-59 822 2623
Zbiory etnograficzne obejmują grupy narzędzi i sprzętów dokumentujących stan kultury materialnej południowo-zachodniej części Kaszub, od rolnictwa poprzez zajęcia pozarolnicze, rzemiosło i przedmioty codziennego użytku domowego.
www


Muzeum Ceramiki Kaszubskiej
ul. Gryfa Pomorskiego 65
83-333 Chmielno
tel. (058) 684-22-89
tel.domowy (058) 681-08-17

W sali pamięci zebrano przykłady wyrobów przedstawicieli ostatnich trzech pokoleń garncarzy. Istnieje możliwość spróbowania swych sił na kole garncarskim, można tutaj także nabyć upominki z gliny.
www


Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera
83-300 Kartuzy, ul.Kościerska 1
tel./fax. (58) 681-03-78<
tel. (58) 681-14-42


W muzuem mozna zobaczyc jak mieszkali Kaszubi, czym uprawiali role i jak mierzyli plody rolne, jak lowili ryby. Mozna tez zwiedzic sale wspolczesnej szutki Kaszubskiej.
www


Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
76-214 Smołdzino
tel./fax (48 - 59) 846-30-20


W kasie można kupić foldery dotyczące skansenu, widokówki i plakaty, jak również wydawnictwa z zakresu historii i etnografii.
www


Rzadko się zdarza żeby w jednym miejscu można było znaleźć taką różnorodność atrakcji jak tutaj. Kamienne kręgi, które ściągają tutaj radiestetów i badaczy UFO, pochodzące z przed 3000 lat kurhany, masywne akwedukty, nieprzebyte dzikie lasy, średniowieczne zabudowania, zamki, jeziora o szmaragdowej wodzie i morskie wybrzeze...

Tam Kaszuby gdzie Kaszubski język
Kaszuby, bo o nich mowa, to miejsce, którego granic trudno szukać na mapie. Rozciąga się od Gdańska po Słupsk przez Pojezierze Kaszubskie, Bory Tucholskie po Człuchów na południu. Jej północny kraniec wyznacza morze Bałtyckie. Można jednak powiedzieć, że Kaszuby są tam gdzie są jego mieszkańcy, bowiem nie jest to region historyczny a raczej etnograficzny. To właśnie mieszkańcy tworzą atmosferę Kaszub. Kaszubi posługują się swoim własnym językiem, który dla mieszkańców innego regionu jest praktycznie niezrozumiały. Tutejsze dzieci uczą się "abecadła kaszubskiego" śpiewając sześciozwrotkową piosenkę w rytm wskazywania kolejnych z 23 obrazków. Sam język wprowadza czasami mieszkańców innych regionów w zakłopotanie. Dla przykładu nieco obraźliwym słowem gbur nazywa się tutaj bogatego i zaradnego gospodarza.

Hafty, wiklina i...
Kaszubi słyną również z haftu. Bogato zdobione stroje wyszły z użycia blisko 100 lat temu, ale hafciarstwo wciąż jest pasją Kaszubów. Z czasem powstało pięć osobnych szkół tego rzemiosła. Najstarsza z nich została zapoczątkowana już w 1200 roku! Sztuka ta jest tak popularna, że haftują nawet mężczyźni. Głównymi motywami stosownymi w hafcie są te zaczerpnięte z rodzimej przyrody jak dzwonki czy niezapominajki, ale dzięki haftowi kościelnemu do tradycji weszły również na przykład tulipany. Równie długą tradycje ma plecionkarstwo. Dawniej ubodzy pasterze pletli z cienkich korzeni sosny kosze, plecaki a nawet wiadra. Ta rzadka umiejętność wciąż jest kultywowana - współczesnym ośrodkiem tego typu wytwórstwa jest miejscowość Wdzydze. Warto też zwrócić uwagę na oryginalną kaszubską ceramikę.

Kaszubskie przysmaki
Na szczególną uwagę zasługuje także tutejsza kuchnia. Śledzie i węgorze odpowiednio osolone są świetną przekąską, ale także składnikiem prażnicy, czyli jajecznicy na węgorzu. Można tutaj zjeść zupę zwaną czerniną. Każda gospodyni przyrządza ją inaczej, lecz głównym jej składnikiem jest krew z kaczki bądź prosięcia. Dawniej tę potrawę podawano kawalerowi, któremu odmówiono ręki panny. Należy skosztować ziemniaków z gęsia okrasą oraz Bantczi, dawnej potrawy z suszonej flądry - jest pieczona w węglu drzewnym. W wielu domach zachowały się stare piece chlebowe. Niegdyś, co sobotę pieczono w nich chleb na cały nadchodzący tydzień. Głównymi składnikami było kwaśne mleko i ziemniaki. Gdzieniegdzie do dzisiaj piecze się chleb starymi sposobami, szczególnie podczas świąt i czy przed żniwami. Ważnym elementem kultury Kaszubskiej było zażywanie tabaki. Z jego spożywaniem wiązały się liczne zwyczaje a poczęstowanie tabaką było traktowane jako duży honor. Od niedawna tabaka znów stała się modna wśród młodych ludzi.

Wielki kufer atrakcji
Kultura Kaszubów to jedynie wycinek tego, co ta kraina oferuje turystom. Pozostaje plażowanie i wszystkie inne uciechy wybrzeża: żaglówki, kajaki, długie spacery po grzybnych i pełnych zwierząt lasach. Niecodzienną atrakcją są również Bory Tucholskie, w których znajduje się między innymi jeden z najpotężniejszych w Polsce akweduktów. Zimą Kaszuby stają się zagłębiem bojerów - ściągają tutaj liczni zwolennicy tego sportu.

Bogactwo kultury rdzennych mieszkańców Pomorza Gdańskiego - Kaszubów i Kociewiaków dokumentują liczne muzea, w tym szeroko znane, najstarsze polskie muzeum na wolnym powietrzu, powstałe w 1906 r. we Wdzydzach Kiszewskich. Na jego 22 ha powierzchni znajduje się ponad 40 obiektów tradycyjnej architektury: pełne zagrody chłopskie i szlacheckie, dworki i chałupy, wiejska szkoła z izbą lekcyjną, kościół, dwa wiatraki, trak, kuźnia i karczma. Budynki i zagrody wyposażone w dawne sprzęty i urządzenia gospodarcze zapraszają do wnętrz, a kapliczki, krzyże przydrożne i płoty urozmaicają spacer po licznych drogach i ścieżkach Muzeum. Jego walory podkreśla też malownicze położenie nad jeziorem Gołuń - częścią kompleksu jezior wdzydzkich. Niektóre zabytkowe urządzenia są czasowo uruchamiane (trak poruszany lokomobilą parową, koło garncarskie, piec chlebowy itp.). Oprócz zwiedzania interesujących wystaw stałych i czasowych organizowane są atrakcyjne imprezy folklorystyczne np. doroczny Jarmark Wdzydzki odbywający się zawsze w 3 niedzielę lipca, lekcje muzealne, gry i zabawy, prezentacje i naukę tradycyjnych zajęć.
Kontakt   Reklama   Materiały Graficzne   Mapa serwisu Copyright ©   PressRoom Partnerzy Reklamuj Obiekt
Home:Home:Home:Home:Home